DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM;

           Sosyal Güvenlik Kurumu ile imzalanacak protokol neleri getirecek derken kurum iskontolarının yeniden belirlenme zamanı; turizm bölgelerinde sezon; yaylalarda nüfus yoğunluğu artışı günleri yaklaştı. Meslek sürekli olarak kalabalık bir trafik yaşıyor. Bütün bu özel gündemin varlığında ülkemizin içinde bulunduğu süreç itibariyle mesleki, toplumsal, sosyal ve ekonomik hareketlilikleri; değişiklikleri yakalamak gittikçe güçleşiyor ve eczacılık mesleğinin sorumluluk alanlarının dışında sorumlu olması gereken yeni mecralar ortaya çıkıyor.

             Mesleki bakımdan kamu sağlığını ve eczacılık uygulamalarını ileriye götürecek her tür uygulamaya örgütümüzün desteği tabi ki şartsız ve sonsuz olmalıdır. Bu bağlamda oluşturulacak usullere elbette katkı koymak mesleki bilgi birikimi ve tecrübelerimizin gereği ve hakkıdır. Antalya Eczacı Odası organları ve Türk Eczacıları Birliği nezdinde Odamız mensuplarının çalışmaları tam anlamıyla bu yönde cereyan etmektedir.

Uzunca bir dönem sonra 6197 Sayılı Kanun’da tanımı güncellenen ve satacağı ürün çeşitliliği hakkında detaylı açıklama yapılan mesleğimize farklı alanlarda gelecek müdahaleler karşısında tüm gücümüzle fikir ve hareket birliği oluşturabilmeliyiz. Öncelikle meslek çevrelerini ilgilendiren her durumda çağın gereklerine uygun bilimsel ve akılcı yaklaşımları ortaya koymalıyız. Çalışmalarımızı gerçekleştirirken Türkiye gerçeklerini de göz önünde bulundurmalıyız; bunun yanında meslek kazanımlarından ödün vermemeliyiz.

Eczacı, hizmet verdiği alanda yalnız çalışan; tek başına görev alan bir sağlık çalışanı olabilir. Ancak örgüt ile birlikte eczacı mesleğin sahibi, mesleki kazanımların garantisi ve geliştiricisidir. Ekonomik olarak gerek kurumlar ile olan ilişkiler, gerekse kurum haricinde yürütülmeye çalışılan faaliyetlerin zorluklarının yanı sıra mesleğin daha önce karşılaşmadığı farklı uygulamalara tabi olduğu durumlarda, birlikte hareket etmek geldiğimiz noktada çok önemli ve elzem bir hal almıştır. Şöyle ki; mesleğimiz konusunda meslektaşlarımın tamamının katılımıyla oluşturulacak ortak akıl ve bunun ışığında hayata geçirilecek faaliyetler bütünü çalışmalarımızın dayanağı olmalıdır.

  Odamız organları özetlemeye çalıştığım anlayış ile çalışmalarını sürdürürken mesleğimize katkılarınızı her zaman bekliyor olacaktır.

 

Ecz. Kerem ZABUN

Başkan

 

Makale Tarihi: 22.04.2013
Görüntülenme: 2349