BASIN AÇIKLAMASI:CLAVİX PANAX TOPLATILIYOR, ŞİMDİ SIRA DİĞER ÜRÜNLERDE

 

Değerli Basın Mensupları,


Aylardır gerek yazılı gerekse sözlü olarak yaptığımız tüm açıklamalarımızda, bazı sağlık tacirlerinin çeşitli ürünlere Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan kolayca “gıda takviyesi” onayı alıp ilaç gibi sattığını, halkı açıkça kandırdıklarını belirtmiş, endişelerimizi Sağlık Bakanlığı ve tüm yetkili kişilerle paylaşmıştık.


Özellikle Clavix Panax ismiyle piyasaya sürülen, “kalp ve damar rahatsızlığı ile buna bağlı hastalıkları bulunanların mutlaka kullanması gerektiği” ibaresiyle hem internet sitesinden hem de çeşitli televizyon kanallarından reklamı yapılan ürün hakkında, Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun (TİTCK), halk sağlığını tehlikeye soktuğu gerekçesi ile toplatılmasına karar vermesi ve ilgililer hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunmasını memnuniyetle karşıladık.


SAĞLIK BAKANLIĞI RUHSATLANDIRSIN


Bizler, halk sağlığını tehdit edecek her türlü yanlışlığın karşısında olan bir meslek örgütünün mensubu olarak, Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’yla işbirliğimizin bugüne kadar olduğu gibi bundan böyle de devam edeceğini belirtmek isteriz. Ancak, bu tür ürünlerin yaşanılan bunca olumsuz olaya rağmen hala Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan ruhsat almasını anlayabilmiş değiliz. Bizler insan sağlığının tesisinden sorumlu kişiler olarak, bu ürünlerin Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmasını ve takip edilmesinin doğru olacağı kanaatini taşıyoruz. Zira, bu tür ürünlerin halihazırda son derece düzgün işleyen İlaç Takip Sistemi dışına çıkarılmasının yarattığı olumsuzlukları da, hemen her gün basına yansıyan üzücü olaylardan görüyoruz.


Değerli Basın Mensupları;


Halk sağlığının tesisi noktasında, özverili ve sorumluluk anlayışının hakim olduğu tavrı ve öte yandan ilaç sahteciliği yaparak, hile ve kandırmayla halkımızın en zayıf noktası olan “sağlığı” kendine rant malzemesi yapan bu zavallı kişilere geçit vermediği için TİTCK’i bir kez daha tebrik ediyoruz. Kurum’un dün yayımladığı duyuruda da yer aldığı üzere, bu ürün ve benzer ürünlere ilişkin şikayet ve mağduriyeti olan vatandaşlarımızın mağduriyetlerini belirtir dilekçe ile 
[email protected]” e-posta adresi üzerinden müracaat etmeleri de sağlandı.


İlaçta sahteciliğini ve internetten kontrolsüzce ilaç, bitkisel ürün, gıda takviyesi vb. ürünlerin satışını bugün TİTCK  engelledi, peki ya yarın?


Halk sağlığının korunması noktasında kalıcı çözüm Tarım Bakanlığı’nın yaptığı gibi bu kişileri teşhir etmekte değil, tüm bu ürünlere Sağlık Bakanlığı’nın ruhsat vermesi ve takip etmesindedir. Daha fazla can kaybı yaşanmadan!

Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.


TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ MERKEZ HEYETİ

 

Makale Tarihi: 17.12.2012
Görüntülenme: 1585