BASIN AÇIKLAMASI: SAĞLIK ŞARLATANLARINA ARTIK “DUR” DENİLMELİ!!!

 

Değerli Basın Mensupları;

Hepinizin bildiği üzere; son zamanlarda gerek televizyon kanallarında, gerek radyo kanallarında gerekse internet ortamında “tamamen doğal olduğu için hiçbir zararı olmadığı” şeklindeki yanlış ifadelerle çeşitli ürünlerin rahatça tanıtımı yapılmaktadır. Ancak burada gözlerden kaçan çok hassas, bir o kadar hayati öneme sahip bir durum vardır;  eczane dışında çeşitli dükkanlarda ve internette sağlık uzmanı olmayan kişilerce satışa sunulan bu tür ürünler, kendi aralarında ve sentetik ilaçlarla etkileşebilmektedirler. Bu ürünleri kullanan kişiler, bunların başka ilaçlarla etkileşmeleri konusunda bilgi sahibi olmadıkları için büyük tehdit altındadırlar.

Türk Eczacıları Birliği olarak; her fırsatta dile getirdiğimiz gibi; doktor tavsiyesi ve eczacı danışmanlığı olmadan, üstelik eczane dışında kontrolsüzce satılan bu tür ürünlerin kullanımının bir an evvel denetim altına alınması ve ruhsatlandırılma işlemininse kesinlikle Sağlık Bakanlığı tarafından yapılması gerektiğinin altını çizmek istiyoruz. Aksi halde; bu tür ürünlerin bu kadar kontrolsüzce satışa sunulup, insanlar tarafından bilinçsizce kullanılması halk sağlığı açısından geri dönüşü olmayacak yaralar açacaktır.

MEDYAYA BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR

Şüphesiz ki; sağlık alanı, insanoğlunun tarih boyunca en hassas olduğu konular arasındaki yerini almıştır. Dolayısıyla sağlıkla ilgili yapılan bir gazete haberi ya da televizyon ve internette çeşitli cümlelerle süslenerek satışa sunulan bir ürün, insanlara fazlasıyla cazip gelebilmektedir.  Ancak sağlık okur-yazarlığının henüz istenilen seviyeye ulaşmadığını düşündüğümüz ülkemizde, bu durum ne yazık ki sağlıksızlığı da beraberinde getirecektir. İşte tam da bu noktada, medyaya büyük görevler düşmektedir. Basın ve yayın organlarının; herhangi bir ürünün haberini ya da tanıtımını yapmadan önce, ürünün yeterliliği konusunda gerekli araştırmaları yapıp, güvenilirliğinden emin olması gerekmektedir. Kendilerini çaresiz gören insanların, sağlık alanını kendilerine rant malzemesi yapan kişiler tarafından zarar görmelerini engellemek için yapılması gereken en doğru yöntemlerden birinin bu olduğunu düşünmekteyiz. Bunun dışında; ciddi hastalıklara yönelik alternatif tedavi yöntemleri ile ilgili hazırlanan haberlerin işlenişi ve programa katılarak halka bilgiler veren konukların mesleki kariyerlerine yönelik de daha hassas davranılması gerektiğini savunuyoruz. Çünkü bizler için, günümüzde 4. Güç kabul edilen Medya, halka sağlığıyla oynamakta hiçbir sakınca görmeyen bazı “şarlatanlar” tarafından rant kapısı olarak kullanılamayacak kadar önemli bir yere sahiptir. Elbette Medya’nın yanı sıra sağlık otoritelerinin de mutlaka halkın çaresizliğini kötüye kullananların rahat hareket etmelerini önleyici tedbirler alması şarttır.

Değerli Basın Mensupları;

Öte yandan; sağlık açısından adeta kanayan bir yara haline gelen ve son günlerde emniyet ekipleri tarafından gerçekleştirilen başarılı operasyonlarla ele geçirilen kaçak ve sahte ilaçlar konusunda da halkımızı bir kez daha uyarma ihtiyacı hissettik. Çünkü önceki gün, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirilen 2 farklı operasyonda 1120 adet cinsel gücü artırıcı ürün piyasaya sürülmeden ele geçirilmiştir. Nerede, ne şekilde üretildiği belli olmayan ya da ülkemize yasa dışı yöntemlerle sokulmaya çalışılan bu tür ürünlerin, takip edilmesi de oldukça güçtür. Üstelik bu tür ürünlerin, değerinden çok daha ucuz fiyata satılması ve internetten ya da bakkal gibi yerlerden rahatlıkla temin edilebilmesi insanlara cazip gelmektedir. Ancak; bunlar, ciddi sağlık sorunlarına hatta ölüme neden olmaktadır. Bu nedenle halkımızı, sağlıkları için çok geç kalmadan ilaçlarını sadece ve sadece eczaneden almaları konusunda uyarıyoruz.

Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ MERKEZ HEYETİ

 

Makale Tarihi: 21.12.2012
Görüntülenme: 1499