BASIN AÇIKLAMASI: YİNE BİR ZAYIFLAMA İLACI YİNE BİR CAN PAZARI

 

Değerli Basın Mensupları,

Batman’da zayıflama ilacı kullandığı için kalp krizi geçirerek hastaneye kaldırılan 16 yaşındaki genç kız, 6 gündür yoğun bakımda yaşam mücadelesi veriyor. İçerisinde ne olduğu bilinmeyen, internetten rahatça satın alınan ve hiçbir kontrol mekanizmasından geçmeden kullanılan bu tür ilaçlar ne yazık ki işte böyle sağlığımızla oynuyor.

Değerli Basın Mensupları,

Daha önce de defalarca uyarılarımızı yaptık; kimi zaman reklamında ünlü kişilerin oynatıldığı, kimi zaman bitkisel olduğu gerekçesiyle masummuş algısı yaratılan ve çeşitli satış teknikleriyle piyasaya sürülen ürünler, yetkili kişilerin umursamazlığı nedeniyle canımıza kast etmeye devam ediyor.

Dün basın yayın organlarına yansıdığı üzere kalbi durduktan sonra tekrar hayata döndürülen genç kız hastanede yaşam mücadelesi veriyor. Peki reklamları yapılarak ve kolaylıkla her yerden temin edilen bu ilaçların satışına ve dahası üretimi için devletin ilgili birimlerinden kolaylıkla onay belgesi almasına kim dur diyecek? Bu durumun önüne geçilmesi için daha kaç canın yitmesi gerekecek?

Değerli Basın Mensupları,

Piyasaya hiçbir kontrol mekanizmasından geçmeden sürülen ve sonrasında takip edilmeyen bu ürünlerin ruhsatlandırmasının da acilen Sağlık Bakanlığı tarafından yapılması gerekiyor! Bizler sırf adına “bitki” dendiği için bu tür ürünlerin Tarım Bakanlığı tarafından izin verilmesine karşıyız. Çünkü, bu tür bitkisel ürünler, Batman örneğinden de anlaşılacağı gibi, hiçbir denetim olmaksızın reklamı yapılıyor ve piyasada satılıyor. Oysa ister bitkisel ürün olsun, ister kimyasal ürün olsun; bu ürünler birer ilaçtır. Eczacı ve hekim kontrolü dışına çıkarılarak vatandaşların kullanımına açılan her ürün ise, birer sağlık mayınıdır.

SAĞLIK BAKANLIĞI’NIN KONTROLÜNDE ECZANELERDEN SATILMALI

Değerli Basın Mensupları,

Unutulmamalıdır ki, ilaç herhangi bir ürün değildir. İlaçta reklam yalnızca yanıltıcı değil aynı zamanda birey ve toplum sağlığını tehdit eden bir unsurdur. Reklamla yaratılan sanal gerçeklik, ölümcül sonuçlar yaratabilir. Biz eczacılar, yeni ölümler yaşanmadan halkımızı, ilaçlarını sadece eczanelerden almaları; yetkilileri ise, bu ilaçların diğer ilaçlar gibi Sağlık Bakanlığı’nın izin ve kontrolünde, eczanelerden halka ulaştırılması konusunda uyarıyoruz. Hiçbir şey için geç olmadığını belirtiyor, kendini sorumlu hisseden herkesi daha fazla duyarlı olmaya çağırıyoruz.

 

Makale Tarihi: 20.07.2015
Görüntülenme: 1859