ECZACILARIN VE ECZANE ÇALIŞANLARININ CAN GÜVENLİĞİ TEHLİKEDE!

 

BASIN AÇIKLAMASI


MUAYENE ÜCRETİNİ ÖDEMEK İSTEMEYEN BİR VATANDAŞ ECZANE ÇALIŞANINI DÖVDÜ!
 

Değerli Basın Mensupları,
 

Konya’nın Selçuklu ilçesinde bulunan bir eczanede hizmet veren eczacı kalfası, muayene ücretini ödemek istemeyen bir hasta yakını tarafından yumruklandı. İlacını almak için eczaneye gelen hasta yakını, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından eczaneler aracılığıyla talep edilen muayene ücretini çok buldu. Kalfa Ali İnce, bu ücretin eczane ile bir ilgisi olmadığını, Kurum tarafından eczanelere tahsil ettirildiğini belirtse de, bankonun arkasına geçen hasta yakını tarafından önce tartaklandı ardından yumruklandı. Eczanenin kamera kayıtlarından da görüleceğe üzere, hiçbir şekilde karşılık vermeyen kalfa Ali İnce, yine de hasta yakınını sakinleştirmeye çalışmıştı.
 

CAN GÜVENLİĞİMİZ KONUSUNDA ÖNLEM ALINSIN!
 

Yıllardır söylediğimiz gibi, devletin tahsildarı konumuna getirilen eczacılar, hemen her gün böylesi vahim olaylarla karşılaşmakta; eczacı ve çalışanlar, muayene ücreti ve ilaç farklarını ödemek istemeyen hasta ve yakınları tarafından tartaklanmaktadırlar. Eczacıların ve sağlık çalışanlarının can güvenliği konusunda hiçbir önlemin alınmadığını, alınsa da yetersiz olduğunu çok açıkça gösteren bu tür olayların tekrarının yaşanmaması için yetkilileri ivedilikle göreve çağırıyoruz. Can güvenliği olmadan Türkiye’nin en ücra köşesinde, sokak aralarında hizmet vermeye çalışan biz eczacılar olarak, geçici olarak bize verilen ve ne yazık ki 8 yıldır sürdürdüğümüz tahsildarlık görevini artık yapmak istemiyoruz!
 

Hak etmediğimiz halde böylesi kötü bir muameleye maruz kalan değerli meslektaşımıza ve eczane çalışanına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, bir kez daha vatandaşlarımıza, eczanelerden tahsil edilen muayene ücreti katılım payı ve kutu başı alınan ilaç katılım payının  direkt olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletildiğini belirtmek isteriz.


Basına ve Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 

ANTALYA ECZACI ODASI YÖNETİM KURULU

 

Makale Tarihi: 25.03.2013
Görüntülenme: 1577