KANSER İLAÇLARI HASTANE ECZANELERİNDEN TEMİN EDİLİRSE GÜVENLİK ZAAFİYETİ YAŞANIR

 
 
UYARMIŞTIK!
 
Değerli Basın Mensupları,
 
Daha önce defalarca yazılı ve görsel medya aracılığıyla çeşitli zamanlarda Kanser ilaçlarının eczane dışından temininde ciddi sorunlar yaşanabileceğini belirtmiştik. Bununla ilgili son uyarımızı 28 Mayıs tarihinde yapmıştık. Uyarımızın üzerinden henüz 15 gün geçti ve biz ne yazık ki bu sabah hastane eczanelerinden çalınan kanser ilaçları haberlerini almaya başladık.
 
Bugün basının gündemine de yansıdığı gibi, 5 farklı ilde yapılan operasyonlarda, hastanelerden çaldıkları pahalı kanser ilaçlarını daha ucuza satmaya çalışan kişiler yakalandı. Çaldıkları ilaçların milyonlarca lira değerinde olduğu belirtiliyor.
 
1 TEMMUZ’DA TÜM KANSER İLAÇLARI HASTANELERDEN TEMİN EDİLECEK
 
Bu uygulama hayata geçmeden daha, milyonlarca liralık ilaç vurgunu haberini almamız; devletimizin, hastanelerimizin ve hepimizin bütçesine yansıyan bu zarar çok üzücüdür. Görülüyor ki; hastanelerde ciddi anlamda güvenlik sorunu da yaşanıyor ki, ilaçlar kötü niyetli kişilerce çalınabiliyor. Öte yandan, çalınarak hastalara daha ucuza satılmaya çalışılan bu ilaçların çoğu soğuk zincir ilaçtır ve uygun saklama koşulları yerine getirilmezse ilaçların bozulması kaçınılmazdır. Hastanelerde yeterli depolama alanı, sağlıklı stok takip programları olmadığından bu koşulları yerine getirmeleri oldukça güçtür.
 
SGK bu uygulama ile onkoloji tedavisi gören hastaların ilaca ulaşabilirliğini artırmayı ve hastane dışına çıkmadan ilaçlarını bulabilmelerini sağlamayı hedeflese de, bu uygulamanın pratikte uygulanamayacağı ve tüm kamu hastanelerince aynı standartla yapılamayacağı aşikardır.
 
Değerli Basın Mensupları,
 
Daha önceki uyarımızda da belirttiğimiz gibi, İlaç Takip Sistemi, hastane eczanelerinde, serbest eczanelerdeki gibi çalıştırılamadığından, ilaç geri çekme ve toplama şartlarında hangi ilacın hangi hastaya verildiği hastane eczaneleri açısından tespit edilememektedir.   İTS ile ilacın takibi yapılmaz ise, sahte ya da çalıntı ilacın hastane eczanelerine girmesi ve izini kaybettirmesi kaçınılmaz olacaktır.
 
Hastalarımızı bekleyen tüm bu olumsuz tablo sonrasında şunun altını bir kez daha çizmek istiyoruz; İlaç, kolay ulaşılabilir ve dağıtımından hastaya ulaşmasına kadar eczacı kontrolünde olmalıdır. Kamu hastanelerindeki yetersiz sayıdaki eczacı ve yetkin olmayan personelle bu uygulamanın yapılması hasta ve ilaç güvenliği açısından ciddi sorunlar oluşturacaktır. Ayrıca basın yayın organlarına da yansıdığı üzere; bizleri ve hastalarımızı bekleyen en önemli sorun hiç kuşkusuz hastanelerdeki güvenlik sorunudur. Dolayısıyla özellikle kanser gibi son derece zorlu bir tedavi süreci yaşayan hastalarımızı mağdur edecek bu uygulamadan ivedilikle vazgeçilmesi konusunda SGK ve tüm yetkili Kurumları yeniden hassas davranmaya davet ediyoruz.
 
Basına ve kamuoyuna saygı ile duyurulur.
 
Makale Tarihi: 12.06.2015
Görüntülenme: 1820