DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM;

 

Değerli Meslektaşlarım,

İnternet sitemizde ya da Dozaj'da bir araya geldiğimiz geçmiş satırlarımıza dönüp baktığımda mevsim geçişlerinden; Güzel Antalya’mızın havasından çokça söz ettiğimizi fark ettim. Gün içerisinde dahi değişkenlik gösteren orta karar iklimiyle Dünyanın en güzel yerindeki bu eşi olmayan Akdeniz kentinde mesleğimizi icra etmeye devam ediyoruz.

Coğrafi iklimin aksine eczacının gündemi hep temmuz-ağustos, hep sıcak... Her zaman dile getirdiğimiz yapısal problemler ile idarenin zaman içerisinde değişen uygulamaları, közü hiç soğumadan harlayan en önemli etmenler gibi görünüyor. Meslek, yerini bulmaya, sabitlemeye çalışırken uygulamalar, şartlar değişiyor; değiştiriliyor.

Hayatın gerçekleriyle örtüşmeyen birçok uygulama için mesleki çözümler üretilebilir. Fakat en önemlisi; ülkemizde eczacı, kendisini mesleğin icrasının tam ortasına yerleştirmeli; mesleğinin hakkını vermeli ve almalıdır. Sermayeden bağımsız ve kendi sermayesinin dışında mesleki hareketliliğiyle ayakta kalabilmelidir. "Meslek Hakkı" talebi için tam donanıma sahip olmalıdır. Maddi ve manevi tüm boyutlarıyla hukuki ve fiili olarak hayata geçirilmesinde öncelikli konu ve başlığın meslek hakkı olması gerekliliği kabul edilmelidir.

Meslek Hakkı, içi doldurulması gereken ve vücut bulması elzem olan aşamadır. Eczacılık, Türkiye'de bundan sonuna kadar söz edebilecek platformlar bulabilmeli bunu gerekirse kendisi oluşturmalıdır.

Yerel, ulusal ve global gelişmeler mesleğimizi her bakımdan daraltmaya çabalarken buna ticari ya da insani tepkilerle cevap vermeye çalışmak geçici çözümler olacaktır. Yıllardır dile getirilen ve son günlerde önümüze konan "zincir" olgusu karşısında sermayeyle bireysel maddi kazanımlar eşliğinde mücadele etmek içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Sözü edilen dikey ya da yatay hareketin ne şekilde etkin olabileceği konusunda kaygısız hareket edebilmenin; geleceğe güvenle bakabilmenin yolu donanım ve teknolojiyle mesleki birikimi her meslektaşın yerinde elde etmesidir.

Türk Eczacıları Birliği 39. Dönem Merkez Heyeti göreve geldikten kısa süre sonra birçok komisyon oluşturulmuş ve bu komisyonların en meşakkatlilerinden biri olan Meslek Hakkı Komisyonu'nu hayata geçirmiştir. Her zaman isminden gururla bahsettiğimiz Antalya’yı Ankara’da temsil eden 38. Dönem T.E.B. Merkez Heyetinde görev almış ve ikinci kez 39.TEB Merkez Heyetine seçilen halen görevde bulunan meslektaşımız Ecz. Murat Levent KOÇAK Meslek Hakkı Komisyonu'nun Başkanı olarak görev almıştır.

Birtakım kazanımları elde etmek, hele hele devletten talep ettiğiniz Meslek Hakkı gibi ücretlendirme içeren düzenlemeleri hayata geçirebilmek oldukça zordur ve bugünden yarına olabilecek uygulamalar değildir. Ancak haklılığınızı iyi anlattığınızda ve ölçülebilir faydaları ortaya koyduğunuzda ve yoksunluğunuzu hissettirecek uygulamalara imza attığınızda Meslek Hakkı gibi kazanımlara ulaşmak zor olmayacaktır.

Meslek hakkı önümüzdeki dönemlerde tartışacağımız ve asıl önemini özellikle ekonomik daralma dönemlerinde değil zincir eczane uygulamalarıyla mücadelede yanımızda olacak vazgeçilmez bir sağlık meslek mensubu olarak en büyük kozlarımızdan biri olacaktır.

Meslek hakkı denilen olguyu hayata geçirdiğimiz günlere birlik ve beraberlik içerisinde ulaşmak dileklerimle sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

 
Makale Tarihi: 6.11.2014
Görüntülenme: 2639