DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM;

 

Değerli Meslektaşlarım,

2015 Yılı Olağan Seçimli Genel Kurumuzda bizlere vermiş olduğunuz destek ve göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ediyoruz.

Antalya Eczacı Odası organlarında görev alan tüm meslektaşlarımız yeni dönemde de gerek bölgesel sorunlarımız gerekse de ülke genelinde yaşanan ve yaşanabilecek olan sorunlara çözüm getirebilmek adına var güçleriyle çalışmaya devam edeceklerdir.Sizlerden aldığımız güç ve destekle mesleğimizi daha iyi şartlarda ve daha huzurlu bir şekilde ifa etmek adına her ne gerekiyorsa yakından takip edilecek ve sizlerin bilgisine bu dönemde de sunulacaktır.

Olağan Seçimli Genel Kurulumuzun ardından bizlere verilen görev sonrası çalışmak için başladığımız yeni dönemin ilk günlerinde Sosyal Güvenlik Kurumu ile yapılagelen Protokol görüşmeleri ağırlığını hissettirmektedir.

Siyasi belirsizliklerin yanında ekonomik problemlerin ülke genelinde iyiden iyiye ticari faaliyetleri zayıflatması, terörün gölgesinde turizmde yaşanan düşüşün iç pazara etkileri ve serbest eczacılığa yansımalar pembe tablolar çizmemizi imkansız hale getirmiştir.

Döviz kurunun bilinen durumuna rağmen hukuki kazanımların hayata geçirilmemesi nedeniyle ilacın fiyatında sürekli olarak farklı kurumların farklı tasarrufta bulunma çabaları, kamu kurum iskontosunun varlığında ilacın fiyatından kaynaklanan kar-zarar cenderesi artık dayanılmaz bir hal almıştır.

Gider kalemleri söz konusu olduğunda eczanelerin bütün ticari varlıklarıyla idarenin en gözde mükellefleri olmasına rağmen geri ödemede ve zarar telafisinde yalnız bırakılması makasın giderek açılmasına neden olmakta, ekonomik problemler mesleki gelişimin önünü kesmektedir. Birçok açıdan eşik aşılmıştır, eczaneler sürdürülme durumundan idare edilme noktasına geçeli uzun zaman geçmiştir.

Ekonomik sıkıntıların artan güncelliğini koruduğu bu aşamada Örgüt, Birlik çatısı altında bütün Odalarıyla tüm gücünü Protokol görüşmelerine vermiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yaklaşımını kendi iç işleyişi ve global bütçe hesapları belirleyecektir.

Türkiye’de serbest eczacılığın tam önünde duran Protokol görüşmeleri sırasında bölgemizde bulunan her meslektaşımızın tam desteğiyle hareket edecek kadrolarımızı yeniden oluşturmakla beraber donanımımızı sürekli güncelliyoruz.

Özellikle bilgilendirme toplantılarımızda ayrıntılarıyla paylaştığımız içinde bulunulan Protokol aşamasının en büyük belirleyeni meslektaşın kendisidir. Masada yazılan çizilen her ne olursa olsun bunların eczaneye girmesi için zamanı geldiğinde zaten taşın altında olan elinin yanına diğerini koymalıdır.

Antalya Eczacı Odası Yönetim Kurulu olarak her sorunda olduğu gibi özellikle ekonomik zorlukları aşmamızda mihenk taşı olacak Protokol görüşmeleri ile ilgili çalışmalarda bölgemizden alacağımız gücü katlayarak ilgili platformlara taşıyacağımızdan meslektaşlarımızın şüphesi olmamalıdır.

Birlikte olduğumuzu yeniden göstereceğimiz bu dönemde örgütlülüğün gücü ile gülümseyeceğimiz günlerde görüşmek üzere…

 

Makale Tarihi: 2.10.2015
Görüntülenme: 2862