DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM

 

 

           Güzel Antalya’mızın bize  sıcak yüzünü gösterdiği şu günlerde; mesleğimiz adına bir nebze olsun ferahlamak, nefeslenmek amacıyla Antalya Eczacı Odası Yönetim Kurulu olarak yürüttüğümüz ve sonuçlandırdığımız bir takım çalışmalar  hakkında ilk ağızdan sizleri bilgilendirmek isterim.

           

         Antalya Eczacı Odası Yönetim Kurulu ve odamız bünyesindeki komisyonlarımız çalışmalarına tüm gücü ve kararlılığı ile devam etmektedir.

 

   Öncelikle, Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edilen reçetelerin bedellerinin meslektaşlarımıza  kesintisiz olarak dönüşünün sağlanması ve geri ödeme işlemleri esnasında gerçekleştirilen kontrollerde tek soru-tek cevap standardının oluşturulması amacıyla bir araya getirdiğimiz SUT Komisyonu’nun çalışmaları, üzerinde titizlikle durduğumuz önemli noktaların başında yer almaktadır.

         

           Sosyal Güvenlik Kurumu  Sağlık İşleri Antalya İl Müdürlüğü’ne fatura teslim eden Antalya, Isparta ve Burdur Eczacı Odaları olarak ortak yürütülen çalışma ile; bu bölgelerde sıklıkla oluşan kesintilerin ortadan kaldırılabilmesi, reçetelerin karşılanmasında karar verme zorluğu yaşanan başlıca hususlara netlik kazandırılması bakımından; Kurum ile yapılan görüşmeler neticesinde Sağlık Uygulama Tebliği ve Protokol Hükümleri çerçevesinde kesinti nedenleri ve reçetelerin tereddütsüz  karşılanması ile ilgili kati/net sonuçlara ulaşılmış ve durum  meslektaşlarımızla paylaşılmıştır. Bu uygulamadan önce sıklıkla aklımızda şüphe uyandıran “ödenir mi, katılım payı almalı mıyım, tahlil sonucu eklemeli miyim?” gibi soruların yerini Antalya Eczacı Odası bilgilendirme kanallarındaki cevaplar almıştır.

           

            Meslektaşlarımızın ve eczane teknisyeni arkadaşlarımızın SUT Komisyonu üyelerine sordukları sorular ışığında, düzenli olarak geniş katılımla yapılan SUT Komisyonu toplantılarıyla elde edilen veriler ve tespit edilen sıkıntılar çözümlenerek, ortak cevaplar oluşturulmakta ve bu cevaplar belirli bir standart oluşturularak odamız internet sayfasında  sizlerle paylaşılmaktadır.

           

            Sen-ben , siz-biz ayrımı yapılmadan Antalya Eczacı Odası bünyesinde yürütülen, geniş katılım anlayışını çalışma prensibi edinmiş tüm komisyon ve organlarımızın ayakta tutulmasında en büyük pay sizlerindir.Başta SUT ve İlaç Dışı Ürünler komisyonumuz olmak üzere çalışmalarımıza verdiğiniz yoğun destekten ötürü meslektaşlarıma teşekkür ederim.

           

           Birlikte ve birbirimize destek olarak hareket ettiğimizde neler yapabildiğimizin en çarpıcı örneklerinden biri de geçtiğimiz günlerde Yargıtay’ın onamasıyla son noktası konulan hukuki mücadeledir. Özetle, provizyon sisteminin hatalı provizyon vermesi neticesinde oluşacak kesintilerde eczacının tali kusurlu olduğu belirlenmiştir. Hukuki süreç başta  meslektaşımızın cesareti, odamız  yönetim kurulumuz ve avukatlarımızın kararlılığı ve örgütlü güce güvenilerek birlikte hareket edilmesi sonucunda emsal niteliği taşıyacak bir şekilde sonuçlanmıştır.

           

           Sosyal Güvenlik Kurumu ile 2009 Yılında yapılan anlaşmanın son bulacağı tarihin yaklaştığı, fiyatların ilaç daha bankodan rafa kaldırılmadan düştüğü , iş hacmimiz artmadan iş yükünün arttığı şu günlerde, yalnızca kesintide veya yargıda değil meslek örgütlülüğü bilincinin ve sosyokültürel standartlarımızın muhafaza edildiği, her alanda birlikte,  tek vücut, tek akılla hareket edebilmek adına; Odamız Yönetim Kurulunun ve komisyonlarının çalışmaları ve etkinliklerine katılımınızı bekliyor, birbirimize verdiğimiz güç ve motivasyonla daha güzel  günlere ulaşacağımıza olan inancımı ifade ediyor , hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.

    

 

                                                        Antalya Eczacı Odası

                                                                  Başkan

                                                        Ecz. Kerem ZABUN

Makale Tarihi: 18.07.2011
Görüntülenme: 2430