DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM

 

 

     Kasım ayında yapılan TEB 38.Olağan Büyük Kongre‘ ye giderken mesleki problemlerin yoğunluğu ve 1 Şubat’ta sonlanacak olan SGK Protokolünün yeni bir krize yol açıp açmayacağı düşünülüyorken; 5 Kasım 2011 tarihinde SUT değişikliği yayımlanmış ve daha onun şaşkınlığı atlatılamamışken 10 Kasım 2011 tarihinde yayımlanan İlaç Fiyat Kararnamesindeki değişikliklerle hayata geçirilen uygulamaların akabinde birçok firmanın ticari ıskontoları kaldırma kararı, içinde bulunduğumuz durumu tarif edilemez bir hale sokmuştur. 

     25 Şubat 2011 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 6111 Sayılı Kanun kapsamında stoklarını dengelemeye çalışan meslektaşlarımız Cuma fiyat düşüşleriyle, yukarıda bahsedilen SUT değişikliği ve İlaç Fiyat Kararnamesi ile dengesi yeniden bozulan envanterleriyle karşı karşıya kalmışlardır.

    Tüm bu problemler yaşanıyorken ve yeni Eczacılık Fakültelerinin açılması yolunda kararlar alınıyorken, 6197 sayılı Eczaneler ve Eczacılar Hakkındaki Kanun güncel ihtiyaçları karşılamaktan uzak halen varlığını sürdürmektedir.

    38.DÖNEM TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ MERKEZ HEYETİNDE Antalya’yı temsil eden ve başarılı bir performans sergileyeceğinden emin olduğumuz, üyemiz Eczacı Murat Levent Koçak ile beraber yukarıda bazılarından bahsettiğimiz tüm sorunların üstesinden geleceğimize olan inancımız tamdır.

     Öte yandan;

   Yapısal ve güncel sorunların üst noktaya çıktığı şu günlerde her zaman olduğu gibi bugün de dik duruş sergileyeceğimizi ve yaşama savaşından galip çıkacağımızı sektöre tekrar hatırlatırız.

   Öncelikle kamu kurum ıskontosu farklarını ödemeyen, stok zararlarını karşılamayan ve eczacıların ticari iskotalarını sıfırlayan firmaların ilaçlarını eskisi gibi satabilmeleri mümkün olmayacaktır. Hatta bu firmaların temsilcilerinin artık eczane ziyaretleri yapmalarına gerek kalmayacaktır.

    Mesleğimizin çetin bir sınavdan geçtiği bu günlerde durumdan pay çıkartarak fırsatçılık yapan firmaları eczacılar asla unutmayacaktır. Bu yapılanlar firmaların yanına kar kalmayacaktır. Bu örgütün gücünü bir kez daha görme gafletinde bulunacak bu firmalar bir kere daha yaptıklarından pişman olacaklardır.

    Örgütlü gücüyle her daim yerinde ve zamanında reaksiyon göstermiş, kişisel kaygı ve menfaatleri bir kenara bırakarak mesleğin yarını için birlikte, beraberce, koordineli ve sağduyulu bir şekilde hareket edebildiğini defalarca ispat etmiş olan Antalya bu sefer de bu sınavdan başarı ile çıkacaktır.

    

    Sevgi ve saygılarımla..

                                                                      Antalya Eczacı Odası

                                                                             Başkan

                                                                       Ecz. Kerem ZABUN

 

Makale Tarihi: 8.12.2011
Görüntülenme: 2173