SEVGİLİ MESLEKTAŞLARIM

 

 

            

           
Yine ülke gündemine oturan eczacılık sorunlarıyla uğraştığımız bir dönemdeyiz. 4 Aralık tarihinde yaşanacak olan ilaç fiyatlarındaki olası düşüş ile eczanelerimizin 1/5 inin daha bedelsiz kamulaştırılacağı gerçeğiyle bizleri malum sona doğru adım adım götüreceği korkusu hepimizi sardı. Son günlerde 4 Aralık tarihinin öteleneceği duyumları yayıldı.Bu bizim kurtulacağımız anlamına gelmez. Çünkü aylardır gerek stok eritmek gerekse de fazla mal almamak adına birer ikişer ilaç alıyoruz. Bu da bizim mal fazlalarını almamamıza dolayısı ile rantabl işletilmeyen düşük karlı işletmeler olmamıza yol açıyor. Bu sürecin uzaması bizim daha da az karlı çalışacak olmamıza sebep olacak.

           
Demek istediğim şu ki;

-Kurum iskontolarının bizi sürekli tehdit edecek bir durumdan çıkarılması gerekiyor. Yani kurum iskontosunu ilaç firması SGK ya yıllık satış bedelinden belli bir oranda ödeme yapsın. Biz devreden çıkalım.

Zaten bu kadar mantıksız bir durum olamaz ki firma SGK ilaç veriyor iskontoyu biz yapıyoruz.

-İlaç fiyatlarındaki düşüşler eczacının zararına olamaz. Bellli bir fiyattaki ilacı toptan eczacı bunun KDV sini,peşin vergisini ödüyor.Sonra ilacın fiyatı düşüyor.Böyle saçmalık olamaz.Mevcut hukuk sistemimize göre hiç kimse zarar etmeye zorlanamaz.Bu ilaç fiyatlarındaki büyük düşüş ne yazık ki hiç kimsenin dikkatini çekmiyor.Hiç kimse demiyor ki ilaç firmasına bugün 1 liraya sattığın ilacı dün nasıl 5 sattın?


Hiç kimse demiyor ki Sağlık Bakanlığındaki yetkililere bu ilacı dünkü fiyata nasıl verdin?

           
VE YİNE KİMSE DEMİYOR Kİ,

           
% 0.5-1 iskonto için meydana çıkarken eczanelerimizin yaklaşık yarısı gitti ne yapacağız?

           

           
Biz bu durumda en az zararla çıkmamız için bazı önlemler almaya çalışıyoruz.

Makale Tarihi: 23.11.2009
Görüntülenme: 1226