CALGEL JEL 20 GR ADLI İLACIN TÜM SERİLERİNE UYGULANAN GERİ ÇEKME İŞLEMİ HAKKINDA

 

BÖLGE ECZACI ODASI
YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞINA

GlaxoSmithKline Firması tarafından Birliğimize gönderilen ve ekte örneği yer alan yazı ile, “Calgel Jel 20 gr” adlı ürünün piyasada bulunan tüm serilerine; ürünün raf ömrü sonuna doğru, belirlenmiş pH değerinde düşme olasılığı bulunması nedeni ile, T.C. Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü’nün 15 Ağustos 1986 tarih ve 19196 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan ‘’Farmasötik ve Tıbbi Müstahzar, Madde, Malzeme ve Terkipleri ile Bitkisel Preparatların Geri Çekilmesi ve Toplatılması Hakkında Yönetmelik’’ doğrultusunda 2.sınıf B seviyesinde (eczane, ecza deposu, hastane v.b) geri çekme işlemi uygulanacağı bildirilmiştir.

Ürünün piyasada bulunan tüm serilerin geri çekilmesi kararına bağlı olarak; Eczanelerdeki sözkonusu ürünlerin, ekte yer alan “Eczaneler İçin Ürün Toplatma Formu” doldurularak 17 Ocak 2012 tarihine kadar ecza deposuna iade faturası ile birlikte gönderilmesi gerekmektedir. Ecza depoları, bu ürünleri 26 Ocak 2012 tarihine kadar firmaya gönderecektir.
Bilgilerinizi ve üyelerinizin konu hakkında bilgilendirilerek, eczanelerinde yukarıda belirtilen serilere ait ürünler var ise, ivedilikle ecza deposuna iade etmelerinin sağlanması için gereğini önemle rica ederim.

Uzm.Ecz.Harun KIZILAY
Genel Sekreter  

Makale Tarihi: 29.12.2011
Görüntülenme: 1401