Makale Tarihi: 17.1.2012
Görüntülenme: 723

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

İlaç ve Eczacılık Şube Müdürlüğü

 

Sayı    : B.10.4.ISM.4.07.00.02/

Konu : Piyasadan toplatılan Kozmetik ürünler hakk.

 

10. BÖLGE ECZACI ODASI BAŞKANLIĞI'NA

Kırcami Mah. Perge Bulv. Melli İşhanı Kat :2 No.87 Muratpaşa / ANTALYA

 

            Bakanlığımız İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğünün 04.01.2012 tarih ve 1094 sayılı yazılarında;

            Biota Bitkisel İlaç ve Kozmetik Lab. A.Ş. isimli firmanın " piyasaya arz edilen saç ürünlerinin ambalaj, reklam ve tanıtımlarının 05 Eylül 2011 tarihine kadar Bakanlığımız İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü tarafından Kozmetik Mevzuatına uygun hale getirilmesi gerektiği bildirildiği, 05 Eylül 2011 tarihinden sonra yapılan denetimlerde piyasadaki ürünlerde mevcut olan uygunsuz ibarelerin yeniden tespit edilmesi durumunda idari işlemlerin başlatılacağı bildirilmektedir.

            Bildirilen tarihten sonra yapılan denetimlerde Bakanlığımızın uyarısına rağmen gerekli düzenlemenin yapılmadığının tespit edildiği bildirilmiştir.

            Bu nedenle, " Bioxcin " markalı ürünlere ilişkin olarak;

            - " Saç hücrelerinin büyümesinde % 400 artış, Procyanidin saç hücrelerinin büyümesinde plaseboya oranla % 400 artış sağlar, Minoksidil'e karşı en hızlı çoğalmayı sağlayan etken maddedir." ibareleri bulunan tanıtım broşürlerinin,

            - Piyasadaki Bioxcin markalı ürünlerin ambalajları üzerinde " saç hücrelerinin büyümesinde % 400 artış", " yeni saç oluşumunu sağlayan bitkisel serum " ibaresi mevcut ise, uygunsuz ibare bulunan ürünlerin, piyasadan toplatılarak mühür altına alınması gerektiği bildirilmektedir.

            Bölgenizde bulunan tüm eczanelerin bu konuda uyarılarak adı geçen ürünleri satmamaları ve tanıtım broşürlerinin asılmaması konusunda bilgilendirilmesi hususunda gereğini rica ederim.

                                                                                             

                                                 Dr. Bahri ÖZDEMİR

                                                       Müdür a.

                                              Sağlık Müdür Yardımcısı