ALMANYA YURT DIŞI SİGORTALILARININ REÇETELERİNİ MEDULA PROVİZYON SİSTEMİNE GİRİLMESİ HAKINDA

 

Bilindiği üzere 01 Nisan 2014 tarihinden itibaren yurtdışı sigortalılardan Almanya Sosyal Güvenlik Sözleşmesi kapsamında olan sigortalıların reçeteleri medula sistemine girilmek suretiyle karşılanacaktır.

Almanya yurtdışı sigortalılarının reçete işlemleri Medula üzerinden YUPASS (Yurtdışı Provizyon Aktivasyon ve Sağlık Sistemi) numarası ile yapılacaktır. Medula sistemindeki TC kimlik numarası girilmesi gereken yere hastanın YUPASS numarası girilecektir. YUPASS numarası Antalya İl Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan sigortalı tarafından bizzat başvurularak temin edilecektir. 

Reçeteler E-reçete uygulamasına uygun olarak düzenlenecektir.  Manuel reçete düzenlenmesi halinde (“Sistemlerin çalışmaması nedeniyle e-reçete düzenlenememiştir” ibaresi bulunan reçeteler le işlem yapılabilecektir. Raporlu reçeteler karşılanırken ilaçların bitim süresi önceden rapor arkasına işlenmiş olan bilgilerden kontrol edilmelidir. Medula provizyon sisteminde raporlardaki ilaçlarla ilgili kayıtlar oluştuktan sonra rapor arkası işlemleri yapılmasına gerek kalmayacaktır.

Konuyla ilgili Türk Eczacıları Birliği ve Sosyal Güvenlik Kurumu duyuruları ekte bulunmaktadır.

Meslektaşlarımızın bilgisine duyurulur.

 

 
Makale Tarihi: 2.04.2014
Görüntülenme: 4297