ANTALYA'NIN ORGAN BAĞIŞI KONUSUNDAKİ GUiNNESS DÜNYA REKORU DENEMESİ

 

Bilindiği üzere organ nakli, günümüzde tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklarda uygulanan geçerli ve ileri bir tedavi yöntemidir.

Türkiye’de 55.000 civarında kronik böbrek yetmezliği tedavisi gören hasta, diyaliz cihazına bağlı olarak böbrek nakli olabilmek umuduyla yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır. Bu hastaların yılda sadece 600-700’ü bu olanağa kavuşmakta, her yıl organ bulunamadığından nakil yapılamayan 5000 kişi maalesef hayatını kaybetmektedir. Kalp ve karaciğer hastalarında durum daha acıdır çünkü böbrek hastalarında olduğu gibi yaşamlarını uzun süre devam ettirebilecek bir makineleri yoktur.

Organ nakillerinde verici kaynağı canlı ve kadavra olarak ikiye ayrılmaktadır. Avrupa ülkelerinde organ vericilerinin büyük bir çoğunluğu kadavradan karşılanırken Ülkemizde tam tersine organ vericilerinin %70’i canlı, %30’u kadavra kaynaklıdır.

Bekleme listelerinde 22.000 hasta organ beklerken 2012 yılında Türkiye genelinde 1477 beyin ölümü tespiti yapılmış ancak sadece 345 aile organ bağışında bulunmuşlardır.

Her fırsatta Antalya Sağlık Müdürlüğüne bağlı Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi çalışanlarınca düzenlenen paneller, etkinlikler, okul ve halk eğitimleri ile vatandaşlarımızın konu hakkında bilinçli olmalarına çalışılmaktadır.

Bu bağlamda, Organ Nakli ve Bağışı konusunda vatandaşlarımızı bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak gayesinde olan Antalya Sağlık Müdürlüğü bu kapsamda daha önce İngiltere Londra’da 321 kişi ile kırılmış olan ve daha sonra Çin Halk Cumhuriyetinde 474 kişi ile yeniden kırılan “ Bir Saat İçerisinde En Fazla Katılımcı ile Organ Bağışı” Guinness dünya rekorunu Organ Naklinde bir marka haline gelen Antalya’da kırmak ve bu konuda rekor kitabına geçmek istemektedir.

Antalya Valiliği nezdinde Guinness Dünya Rekorlarına başvuruda bulunulmuş ve Akdeniz Üniversitesi ve Kepez Belediyesinin katkılarıyla rekor denemesinin 1 Mart 2013 Cuma günü saat 15.00-16.00 arasında Kepez Belediyesi Spor Salonunda gerçekleştirilmesine karar verilmiştir.

Bu etkinliğin  daha geniş kitlelere duyurulabilmesi için meslektaşlarımızın ilgisine ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca organ bağışında bulunmak isteyen meslektaşlarımızın ve çalışanlarımızın Ad, Soyad, T.C. Kimlik Numaraları, doğum tarihi bilgilerinin aşağıda örnekte belirtildiği üzere excel formatında doldurarak İl Sağlık Müdürlüğüne ve [email protected] adresine göndermesi hususunda gereği meslektaşlarımıza önemle duyurulur. 

ANTALYA ECZACI ODASI YÖNETİM KURULU

 

Makale Tarihi: 27.02.2013
Görüntülenme: 1202