Makale Tarihi: 9.12.2011
Görüntülenme: 955

BASINA VE KAMUOYUNA DUYURU

BASINA VE KAMUOYUNA DUYURU

STOKLAR TÜKENDİ İLAÇ KRİZİ KAPIDA ! 

05 Kasım 2011 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Sağlık Uygulama Tebliği değişikliğine bağlı olarak ilaçların 17 Kasım 2011 tarihinden itibaren Kamu Kurum İskontosu arttırılmıştır.Ancak uygulanmaya başlanan yeni Kamu Kurum İskontoları birçok ilaçta sanayi tarafından hayata geçirilmemiştir.

Sağlıkta dönüşüm projesi kapsamında gerçekleştirilen buna benzer durumlarda meslektaşlarımız her defasında mağdur olmuş ancak yeminlerine sadık kalarak ilaç ve eczacılık hizmetini sürdürmeye devam etmiştir.Bu fedakarca sürdürülen hizmet, ilaç sanayisi tarafından  kamu kurum iskontosu verilmeyen birçok üründe artık yürütülemez hale gelmiştir.

Bu durum  başta kanser,kronik böbrek yetmezliği, hipertansiyon, diyabet, astım gibi kronik hastalıklara sahip vatandaşlarımızı ilaçlarına ulaşmalarına engelleyecek pozisyona gelmiştir.

Gelinen bu durumdaki mağduriyetlerin sorumlusu eczacılarımız olmayacaktır.17 Kasım 2011 tarihinden itibaren süren bu durum karşısında konunun muhatapları problemin çözümü için herhangi bir adım atmamışlardır.

Hayati öneme haiz olan bu sorunun ortadan kaldırılması için tarafları yapılması gerekenler noktasında ivedi davranmaları gerektiğini hatırlatır, yaşanacak mağduriyetlerin sorumlusunun eczacılarımız olmayacağını kamuoyunun bilgisine saygıyla duyururuz.

 

                                                                       Antalya Eczacı Odası

                                                                         Yönetim Kurulu

 

 

 

 

Ek:1 Kamu Kurum İskontosu verilmeyen ilaçlar

Ek:2 Örnek çalışma