E-Arşiv Fatura Düzenleme İşlemleri

Değerli Meslektaşlarımız;


GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı) sistemi üzerinden e-arşiv fatura oluşturulabilmesi için hazırladığımız kılavuz ve hesaplama tablosu ektedir.

Lütfen aşağıda yer alan hatırlatmalara dikkat ediniz.

Kılavuz için tıklayınız.

E-arşiv fatura hesaplama tablosu için tıklayınız.

E-arşiv portal giriş ekranı için tıklayınız.

HATIRLATMALAR!

-Kan Ürünü faturaları her ayın 15 'i ve ay sonu olacak şekilde kesilmelidir. 1 ile 15'i arasında olan reçeteler ayın 15 'inde fatura edilmeli ve ayın 18 'ine kadarda kuruma teslim edilmelidir. 16 'sından ay sonuna kadar olan reçeteler ise ayın son günü fatura edilmeli ve yeni ayın 3 üne kadar kuruma teslim edilmelidir. (Kan ürünü reçeteleri farmainbox üzerinden sonlandırılırken de 15'i ve sonrası olarak sonlandırılmalıdır.)

-Fatura tarihlerinin ayın son günü olmasına dikkat ediniz. Yanlış tarihli kesilen faturalar geriye dönük tarihli tekrar kesilememektedir)

-Faturalarınızı, her ayın 7 'si saat 23.59 dan önce gib.gov.tr'den onaylamanız zorunludur. GIB de yaşanabilecek sorunlar göz önüne alınarak faturalaştırma işleminizi son güne bırakmamanız yararınıza olacaktır.


-E-fatura ve E-arşiv faturalarda FATURA BAŞLIĞININ doğru yazılması önemlidir.

-TOPLAM ÖDENECEK TUTAR bilgisinin yazı ile not bölümüne yazılması zorunludur.

-SGK'ya göndereceğiniz e-arşiv fatura çıktısında “karekod” olması önemlidir. (Fatura belgesinin bilgisayara indirilip sonrasında çıkarılması gerekmektedir.)


-Fatura çıktısına “kaşe imza” yapılması unutulmamalıdır.

-Faturaların a4 kağıdına çıktı alınmasına ve silik olmamasına dikkat edilmelidir.


-Faturaların SGK 'ya teslimi her ayın 15 ine kadar yapılmaya devam edecektir.-E-arşiv fatura kesecek olan meslektaşlarımız;
Aynı gün içerisinde aynı kuruma kestiği farklı faturaların toplamının 5.000 TL'yi geçmesi halinde faturalarını elektronik olarak kesmelidir. (Kağıt faturalar kurum tarafından kabul edilmemektedir.)

Uyarı! SGK fatura dilekçe ve eklerinin birden fazla zımba ile aşırı şekilde zımbalandığı yada dikkatsizce bantlandığı bilgisi alınmıştır. Evrakların tahrip olmaması ve iade edilmemesi adına paketleme işlemlerine dikkat edilmesini önemle hatırlatırız. AYRICA, farmainbox elektronik icmal çıktılarında elektronik onay mühürünün soğuk damganın olmasına dikkat ediniz.

Makale Tarihi: 1.09.2020
Görüntülenme: 4580