Duyuru Tarihi: 21.3.2008

 

 

 

 

 

 

 

                                              ECZACI KAMUOYUNA

 

 

11.03.2008 tarihinde SGK tarafından anlaşmalı eczanelerin provizyon sistemine düşen ve elektronik ortamda sözleşme yapma  çalışmalarının son aşamaya geldiğini belirten mesaj bizleri son derece ürkütmüş ve üzmüştür.

 

Böylesi bir anlaşmanın eczacılık mesleği için onarılmaz hasarlar açacağı ortadadır. Bunun yazı ile ifade edilmesi bile bizleri son derece ürkütmüştür. Eczacılık mesleğinin tek güvencesi olan ve TEB tarafından yapılan sözleşmelerin , tek taraflı olarak eczacı inisiyatifinden imzalanacak olmasının ne gibi etik yozlaşmayı getireceğini öngörmek yerine geçmişe bakmamız yeterli olacaktır.

 

Biz eczacılar kurum sözleşmelerinin yapılacak görüşmeler ile belirlenen, tek tip koşullar içeren sözleşme ile TEB tarafından yapılmasının doğru olacağını ve bunun için her türlü mücadeleyi vermeye hazır olduğumuzu haykırarak söylemeliyiz.

 

   Öte yandan, bu anlaşmazlığın perde arkasını da iyice aralamak durumundayız. Ve hepimiz aşağıdaki sorulara cevap aramalıyız. Bu cevapların özellikle TEB tarafından verilmesini arzulamaktayız.

 

  • 11.03.2008 tarihinde istenen ve mesleki olmayan bu isteğe Başkanlığınız Ağustos 2007 tarihinde TEB Genel Kurulundan sonra yapmak üzere söz vermiş midir ?