Makale Tarihi: 15.12.2011
Görüntülenme: 932

HAKKIMI GASP EDEN KENDİ BORCUNU ECZACIYA YÜKLEYEN İLAÇ FİRMASI TEMSİLCİSİ ECZANEME GİRME !

 

 

 

            05 Kasım 2011 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Sağlık Uygulama Tebliği değişikliğine bağlı olarak ilaçların 17 Kasım 2011 tarihinden itibaren Kamu Kurum İskontosu arttırılmıştır.Ancak uygulanmaya başlanan yeni Kamu Kurum İskontoları birçok ilaçta sanayi tarafından hayata geçirilmemiştir.

            Sağlıkta dönüşüm projesi kapsamında gerçekleştirilen buna benzer durumlarda meslektaşlarımız her defasında mağdur olmuş ancak yeminlerine sadık kalarak ilaç ve eczacılık hizmetini sürdürmeye devam etmiştir.Bu fedakarca sürdürülen hizmet, ilaç sanayisi tarafından  kamu kurum iskontosu verilmeyen birçok üründe artık yürütülemez hale gelmiştir.

            Bu durum  başta kanser,kronik böbrek yetmezliği, hipertansiyon, diyabet, astım gibi kronik hastalıklara sahip vatandaşlarımızı ilaçlarına ulaşmalarına engelleyecek pozisyona gelmiştir.

            Hayati öneme haiz olan bu sorunun ortadan kaldırılması için ilaç sanayii sağ duyu ile davranmamış, bu güne kadar sorunu çözüme ulaştırmak için herhangi bir adım atmamıştır.

            Gelinen bu durumdaki hasta ve eczacı mağduriyetlerinin sorumlusu olan ilaç sanayisinin temsilcisi konumundaki ilaç mümessillerini sorun çözülene kadar eczanelerimize kabul etmeyeceğimizi basına ve kamuoyuna duyururuz.

                                                                    

 

 

                                                                         Antalya Eczacı Odası

                                                                            Yönetim Kurulu