Duyuru Tarihi: 10.1.2012

 

        Bilindiği üzere;  

       31/12/2011 tarih 28106 sayılı Resmi Gazetede, Beşeri ve Tıbbi Ürünler Ambalaj ve Etiketleme Yönetmeliği'nde değişiklik  yapılmasına dair yönetmelik yayınlanmıştır. Tıbbi mamalar ve enteral beslenme ürünleri hariç olmak üzere serumlar, radyofarmasötikler, sekiz santigrat dereceden daha soğuk ortamlarda bekletilmesi zorunlu olan soğuk zincir ürünleri ile kişiye özel üretilmiş ilaçlar 01/01/2013  tarihine kadar karekod uygulaması kapsamı dışında tutulmuştur.

     Ancak, özellikle kan ürünü (faktör7, faktör8, faktör9, İmmunglobulin içeren ilaçlar vs.) ve insulin preparatları içeren ilaçlar Sosyal Güvenlik Kurumu'na fatura edilirken karekod sonlandırma yapılmadığı ve meslektaşlarımızın karekod sonlandırma yapmadıklarından dolayı mağduriyet yaşadıkları bilgisi alınmıştır.

    Bu tip mağduriyetlerin önlemesi için üzerinde karebarkodu bulunan ve ilgili yönetmelikte adı geçen bütün ilaçların  karekod sonlandırma yapılarak kuruma teslimi gerekmektedir.

    Sistem karekodsuz işlem yapmış ise reçete giriş ekranından karekodlu kutucuğu işaretlenerek sonlandırma yapılmalıdır. Majistraller ve yurtdışı sigortalıların reçeteleri haricinde manuel sonlandırma kabul edilmemektedir.

   Özetle; Karekodlu soğuk zincir ürünlerini (kan ürünleri, aşılar, insülinler v.s.) içeren reçetelerin faturaları kesilmeden önce İTS sonlandırmasının mutlaka yapılması ve provizyon çıktısından kontrol edilmesi gerekmektedir.

   Meslektaşlarımızın bilgisine önemle duyurulur.