“ÖZGECAN” İçİn Tüm Türkİye Yasta !!!

 

 

 
Bu Vahşet Cezasız Kalmamalı 

Tarsus’ta üniversiteli 20 yaşındaki Özgecan’ın, bindiği yolcu minibüsünde saldırıya maruz kalarak bıçaklanması ve sonrasında vahşice yakılması tüm Türkiye’nin kanını dondurduğu gibi herkesi ayağa kaldırdı. Bu vahşet cezasız kalmamalı, insanlıktan nasibini alamamış bu caniler en ağır şekilde cezalandırılmalı.

Son dönemlerde basın yayın organlarında hemen hergün karşılaşır olduğumuz kadına şiddet haberlerinin belki de en acımasızını en içimizi yakanını yaşadık Özgecan’ın katledilişiyle… Masum bir genç kızın evine gitmek için bindiği minibüste böylesine hunharca yaşamına son verilmesi, son günlerde toplumda hassasiyet oluşan kadına şiddet konusunda vatandaşın tek yürek olup sokaklara dökülmesine neden oldu. Türkiye’nin her bir köşesinde Özgecan’ı anma etkinlikleri düzenlenirken, herkes Özgecan için gözyaşı döktü, bir yandan da kadına şiddete dur dedi... Bizler de adeta insanlık suçu olan bu korkunç olayı lanetliyor; Özgecan’ın ailesine sabır diliyoruz. 

Her gün onlarca kadın çeşitli gerekçelerle şiddete maruz kalıyor ya da öldürülüyor. Kadına yönelik şiddet hepimizi ilgilendiren toplumsal bir sorundur. Dolayısıyla durdurmak da hepimizin sorumluluğudur. Şiddet mağduru kadınları korumak için yalnızca söz üretmenin yeterli olmayacağını; yeni yapısal düzenlemeler yapılması ve var olan yapıların da güçlendirilmesi gerektiğinin bilinciyle umuyoruz ki; kadına yönelik şiddet son bulacaktır. Daha fazla kadın yara almadan, canından olmadan… 

 

 

Makale Tarihi: 16.02.2015
Görüntülenme: 1361