Makale Tarihi: 16.8.2011
Görüntülenme: 1978

TIBBİ MALZEME SATIŞ BELGESİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME

 

 

2011 Şubat Ayı’nda müracaatı yapılan, o zamanki Yönetim Kurulu ’nun görüşmelerini yürüttüğü ve Odamız mevcut Yönetim Kurulu tarafından sonuçlandırılan Tıbbi Cihaz Satış Sertifikası çalışmaları hakkında  tarafımıza ulaşan spekülasyonlara son vermek amacıyla konu hakkında ayrıntılı bilgi verme gereği duyulmuştur.

Bilindiği üzere eczanelerimizde satışı yapılan ürünlerin kapsamı 6197 Sayılı Yasa’nın 28. Maddesi ile Eczaneler ve Eczane Hizmetleri Hakkında Yönetmeliğin 34. Maddesi’nde açıklanmıştır. İlgili maddelerde Eczanelerin Tıbbi Cihaz ve Medikal malzeme satabileceği konusu net olarak belirtilmiştir.

Gözlük çerçevesi,numaralı gözlük camı, enjektör, şeker ölçüm stribi, branül  gibi satılan ürünler tıbbi cihaz/medikal malzeme midir?

EVET

 Gözlük çerçevesi ve numaralı gözlük camı, 4703, 3359 ve 181 Sayılı Kanunlara dayanılarak çıkarılan ‘Tıbbi Cihaz Yönetmeliği’nin 9 No’lu ekinin ölçülemeyen 1. sınıf Tıbbi Cihaz sınıflandırılmasına dahil midir?

EVET

                Tıbbi Cihaz/Medikal Malzeme kapsamında bulunan Gözlüğü Eczanelerimizde satabiliyor muyuz?

HAYIR

Çünkü 5193 Sayılı Optisyenlik Hakkında Kanun’un 13. Maddesi’ne ve 181 Sayılı Kanun’a dayanılarak çıkarılan Optisyenlik Müesseseleri Hakkında Yönetmelik ile bu hak elimizden alınmıştır.

Gözlük çerçevesi ve numaralı gözlük camı Tıbbi Cihaz/Medikal Malzeme olduğu halde mevzuatta yapılan değişikliklerle OPTİSYENLİK SERTİFİKASI olmayan Eczanelerde SATILAMAMAKTADIR.

Normal şartlar altında 6197 sayılı yasada belirtilen tıbbi cihaz/medikal malzeme satış hakkının  benzer bir mevzuat değişikliğiyle oluşturacağı HAK KAYIPLARINI ÖNLEMEK AMACIYLA isteyen meslektaşlarımız için Tıbbi Malzeme Satış Belgesi müracaatları yapılmaktadır.

Bilgilerinize önemle sunulur.

 

Ayrıntılı Mevzuat Metinleri:

 

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.5532&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=eczane

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=1.5.5193&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=optisyen

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.4820&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=optisyen

 http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.15023&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=tıbbi

 http://www.alomaliye.com/urunlere_iliskin_teknik_mevzuati.htm