Duyuru Tarihi: 30.4.2009

 

BÖLGE ECZACI ODASI
YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞI’NA,

Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü’nden Birliğimize gelen 20.04.2009 tarih, 029337 sayılı yazı ekte iletilmektedir.

Buna göre; Er-Kim İlaç San. ve Tic. A.Ş. firmasının ithal ruhsatına sahip olduğu Ambisome 50 mg Flakon isimli müstahzarın en son Ocak 2009 tarihinde 11.000 kutu olarak ithal edilip piyasaya verildiği belirtilerek, bu dönemde ise söz konusu müstahzarın geçici olarak ithal edilemediği firma yetkililerince bildirilmiştir.

İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü tarafından daha önceki yıllarda gözlendiği üzere kamu zararına yol açan ve halk sağlığına olumsuz etkileri olan sahte ilaçlara karşı daha dikkatli olunması gerektiği bildirilmektedir.

Er-Kim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ne gönderilen yazımız ile Ambisome 50 mg Flakon isimli müstahzarın piyasada sahtelerinin olup olmadığı; var ise sahte ilaç ile ruhsatlı ilacın nasıl ayırt edileceği sorulmuştur. Konu hakkında ayrıca bilgi verilecek olup, ekte iletilen yazı uyarınca konunun tüm üyelerinize duyurulmasını rica ederim.


Saygılarımla,

Ecz.Özgür ÖZEL
Genel Sekreter


Eki: 1


Sağlık Bakanlığı'nın Yazısı İçin Tıklayınız