Duyuru Tarihi: 8.6.2009


Değerli meslektaşlarımız,

5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle uzundur üzerinde çalıştığımız Atık Pil Projemizin protokol imza töreni, çok sayıda basın mensubunun katılımıyla bugün saat 11:00 de İstanbul’da gerçekleşti. Çevre ve Orman Bakanı Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu, TEB Merkez Heyeti Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak ve Türkiye’de atık pil toplama konusunda yetkilendirilmiş tek kuruluş olan Taşınabilir Pil Üretici ve İthalatçıları Derneği yetkililerinin de katılımıyla üçlü işbirliği protokolü, bugün hayata geçmiş oldu.

Projeyle, daha önce Manisa ve Diyarbakır Eczacı Odalarımız tarafından başarıyla gerçekleştirilmekte olan atık pil toplama işlemine diğer eczanelerimizin de katılmasıyla, Türkiye’de atık pil toplama noktaları yaygınlaşmış, eczacılar toplum sağlığına verdikleri önemin bir parçası olarak, çevre sağlığına da duyarlı olduklarını göstermiş olacaklar.

Kontrolsüz atılan kimyasallardan kaynaklanan sağlık problemlerinin giderilmesinde atık pillerin toplanması büyük önem taşımakta olduğundan, eczacılarımızın bu konuyla yakından ilgileneceğine kuşku duymuyoruz.

Projeyle birlikte eczanelere koyulacak atık pil kutuları, dolduğu zaman ilgililere haber vererek dolmuş kutunun alınması sağlanacak. Atık pil kutuları eczanede herhangi bir yer kaplamayacağı gibi, toplumda zararlı / kimyasal atıkları eczanelerde toplama bilincinin gelişmesine katkı sağlayacak. Bu aşamadan sonra, yine çok önemli bir sağlık ve çevre sorunu olan evlerde ve eczanelerde miadı dolmuş ilaçların toplanması ve çevreye zarar vermeyecek biçimde yok edilmesi ile ilgili çalışmamız devam edecek.

Tüm eczacılarımızın, bugünden başlayarak, çevre ve toplum sağlığı duyarlılıklarını eczanelerine taşıyacaklarına, taşınabilir pillerin çevreye zarar vermeden yok edilmelerine katkıda bulunacaklarına inanıyoruz.