Duyuru Tarihi: 1.6.2015

Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi’nde görevli Göğüs Cerrahı Op. Dr. Kamil Furtun’un uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülmesinin üzüntüsü içerisindeyiz. Tüm Türkiye’yi ve sağlık camiasını yasa boğan bu korkunç olayı nefretle kınıyoruz.

Yıllardır sağlık çalışanları olarak maruz kaldığımız ve toplumun artık hemen her kesimini etkisi altına alan şiddet salgını, canımızı almaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde görevini icra ederken saldırıya uğrayan ve hayatını kaybeden Doktor Furtun’un ölümü, artık son olsun istiyoruz.

Biz sağlıkçılar, eczanelerimizde, hastanelerimizde, acil servislerde sadece hastalarının canını kurtarmak için çaba sarf ediyorken, hiçbir can güvenliği olmadan hizmet vermeye çalışıyoruz. Ancak son zamanlarda biz tüm gücümüzü ve enerjimizi hastalarımıza harcamak isterken, ne yazık ki bir yandan da can güvenliğimizi korumaya çalışıyoruz. Sözlü ve fiziksel tacize, şiddete maruz kalmanın yanında; her geçen gün bir ölüm haberi almanın verdiği korkunun gölgesinde yaşıyoruz.

Hasta sağlığını korumaya ve mesleğimizi icra etmeye çalışan biz sağlıkçılar, bu ülkede yaşayan her vatandaşın en önemli insan hakkının sağlık hakkı olduğu bilinci ile hareket ederken; tüm sağlık çalışanları olarak güvenli gelecek talebimizi sürdürüyoruz. Sağlıkta şiddeti önlemek için yalnızca söz üretmenin yeterli olmayacağını; yeni yapısal düzenlemeler yapılmasının ve önleyici tedbirler alınmasının önemini yılmadan usanmadan söylemeye devam edeceğiz.

Adalete ve yetkililerin bu vahşete sessiz kalmayacağına olan inancımızla, sorumluların cezasını bulmasını ümit ediyor; saldırıyı bir kez daha nefretle kınıyoruz. Hayatını kaybeden Göğüs Cerrahı Op. Dr. Kamil Furtun’a Allah’tan rahmet, yakınlarına ve tüm sağlık camiasına baş sağlığı diliyoruz. 

Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.