Duyuru Tarihi: 28.5.2009

 

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Çevre ve Orman Bakanı Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu, TEB Merkez Heyeti Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak ve Türkiye’de atık pil toplama konusunda yetkilendirilmiş tek kuruluş olan Taşınabilir Pil Üretici ve İthalatçıları Derneği arasında üçlü bir işbirliği protokolü imzalanacak.

Manisa ve Diyarbakır Eczacı Odalarımız tarafından başarıyla gerçekleştirilmekte olan atık pil toplama işlemine diğer eczanelerimizin de katılmasıyla, Türkiye’de atık pil toplama noktaları yaygınlaşmış, eczacılar toplum sağlığına verdikleri önemin bir parçası olarak, çevre sağlığına da duyarlı olduklarını göstermiş olacaklar.

Kontrolsüz atılan kimyasallardan kaynaklanan sağlık problemlerinin giderilmesinde atık pillerin toplanması büyük önem taşımakta olduğundan, eczacılarımızın bu konuyla yakından ilgileneceğine kuşku duymuyoruz.

Protokol imzalandıktan sonra atık pil toplama kutuları ve diğer basılı malzemeler TAP tarafından sağlanacak ve eczacı odalarımız tarafından eczacılarımıza dağıtılacak. Eczacılarımız atık pil kutuları dolduğu zaman ilgililere haber vererek dolmuş kutunun alınmasını sağlayacaklar. Atık pil kutuları eczanede herhangi bir yer kaplamayacağı gibi, toplumda zararlı / kimyasal atıkları eczanelerde toplama bilincinin gelişmesine katkı sağlayacak. Bu aşamadan sonra, yine çok önemli bir sağlık ve çevre sorunu olan evlerde ve eczanelerde miadı dolmuş ilaçların toplanması ve çevreye zarar vermeyecek biçimde yok edilmesi ile ilgili çalışmamız başlayacak.

Tüm eczacılarımızın, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nden başlayarak, çevre ve toplum sağlığı duyarlılıklarını eczanelerine taşıyacaklarına, taşınabilir pillerin çevreye zarar vermeden yok edilmelerine katkıda bulunacaklarına inanıyoruz. 

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

MERKEZ HEYETİ