Duyuru Tarihi: 19.6.2009

 

BÖLGE ECZACI ODASI
YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞINA

Eşdeğer ilaç, referans ilaçlarla aynı etken maddeye sahip, eşdeğer olduğu bilimsel deneylerle kanıtlanmış, aynı etkinlik, aynı kalite ve aynı güvenilirlikteki ilaca verilen isimdir. Üyelerimiz, almış oldukları eğitim doğrultusunda, doktor tarafından reçeteye yazılan ilaç yerine, aynı etkinlik, kalite ve güvenilirlikteki farmasötik eşdeğerini verme yetkisine sahiptir.            

Bilimsel Eczacılığın Kuruluşunun 170.Yıldönümü Kutlamaları kapsamında başlattığımız, hastalarımızın sağlık güvenliği, gerekse ülke kaynaklarının daha doğru, daha akılcı kullanılması için eşdeğer ilaçlar hakkında farkındalığı artırmaya yönelik olarak, eşdeğer ilaç ve akılcı ilaç kullanımını teşvik etmek, kamuoyunda bu yönde bilinç oluşturmak amacıyla hazırlanan, Sağlık Bakanlığı’nın da destek verdiği tanıtım kampanyamız sürmektedir.

Sağlık Bakanı Sayın Prof.Dr.Recep Akdağ ile yaptığımız görüşmelerde, eşdeğer ilaç kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla sürdürdüğümüz çalışmalar sayın Bakana arzedilerek  bu çalışmalara Sağlık Bakanlığı’nın vereceği desteğin halk sağlığı ve akılcı ilaç kullanımı açısından çok büyük öneme sahip olduğu ifade edilmiş;  talebimiz Sayın Bakan tarafından olumlu karşılanmıştır. Sayın Bakanın talimatı ile, 81 İl Valiliğine dağıtımı yapılmak üzere, 18.06.2009 tarihinde  EŞDEĞER İLAÇ KULLANIMI konulu Genelge yayımlanmıştır.

Eşdeğer İlaç Kullanımının yaygınlaştırılması ve eczacının eşdeğer ilaç verme yetkisine sahip olduğunu bir kez daha vurgulaması açısından, mesleğimiz açısından çok önemli ve anlamlı olan bu Genelge, ekte yer almakta olup, bilgilerinizi ve üyelerinize duyurulmasını önemle rica ederim.

Saygılarımla,

Ecz.Özgür ÖZEL
Genel Sekreter                                                                                                                                
Eki: Eşdeğer İlaç Kullanımı Hakkında Genelge


Eki : Eşdeğer İlaç Kullanımı Hakkında Genelge