Duyuru Tarihi: 4.6.2009

 

 

Değerli Meslektaşlarımız,

Bilindiği gibi, uzunca bir süredir eczacılık mesleğinin en önemli sorunlarından biri olan ilaçta değişen alım koşulları hakkında “İlaçta Durum” başlıklı bilgilendirmelerimiz ile eczacı kamuoyunun dikkatini çekmeye çalışmaktayız. Bu bilgilendirmeler ile meslektaşlarımızın ilaç alım koşullarındaki olumsuz değişiklikler (ticari iskontoların “sıfırlanması” ve vadelerin 90 gün altına çekilmesi) nedeniyle uğradıkları zararı raporlamaktayız.

Her şeyden önce üretici/ithalatçı firmaların, eczacıları dikkate almadan, sadece kendi karlılıklarını düşünerek, tek taraflı olarak ilaç alım koşullarını belirlemeleri, ilacın halka ulaştırılmasından sorumlu eczacıları, taşıyamayacakları maddi zorluklarla karşı karşıya bırakmaktadır.

Bu nedenle meslektaşlarımızın ilaç alımı gerçekleştirirken ticari iskonto oranlarına ve vadelerine dikkat ederek, en uygun satış koşullarını belirlemelerinin büyük öneme sahip olduğunu bir kez daha vurguluyoruz.

Sonuç olarak, izlenen süreç açısından kritik bir gösterge sayılabilecek aşağıdaki tabloları tüm meslektaşlarımızın bilgi ve takdirine sunuyor; dikkatle incelenmesinin, ekonomik anlamda ciddi sıkıntılar yaşayan eczanelerimizin ticari faaliyetlerinin devamı noktasında büyük katkı sağlayacağının altını çiziyoruz.


URUN
VADE
TICARI ISK
EŞDEĞERLERİ
VADE
TICARI ISK
DIAMICRON 80 MG 100 TAB.      
90
0
BETANORM 80 MG 100 TB.  
7
120
GLUMIKRON 80 MG 100 TB.  
7
120
ORAMIKRON 80 MG 100 TB.  
7
90