Duyuru Tarihi: 5.4.2010

 

BÖLGE ECZACI ODASI
YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞINA

01.04.2010 tarihinde yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinin 4.2. Finansmanı Sağlanan Sağlık Hizmetlerinin Sağlanma Yöntemleri ve Ödeme Kuralları başlıklı maddesinin 6 ıncı bendi uyarınca, Özel 1.Basamak Sağlık tesisleri tarafından düzenlenen reçetelerin MEDULA Eczane Provizyon Sistemine kaydı hakkında eczanelere yönelik olarak;  

“Konu : ÖZEL 1. BASAMAK SAĞLIK TESİSLERİ

Açıklama : ÖZEL 1. BASAMAK SAĞLIK TESİSLERİ İÇİN 81 İL BAZINDA BİRER TANE TESİS KODU TANIMLANMIŞ OLUP, 19<İL KODU>0003 OLARAK BELİRLENMİŞTİR. TESİS KODUNUN 3. VE 4. HANESİNE İL KODUNU GİREREK ARADIĞINIZ ÖZEL 1.BASAMAK SAĞLIK TESİSİNE ERİŞEBİLİRSİNİZ. ÖRNEĞİN ANKARA İLİ İÇİN 19060003 İLE İŞLEM YAPABİLİRSİNİZ.

Mesajı yayımlanmıştır.

Özel polikliniklerce SUT ve eki listelerde yer alan usul ve esaslar dâhilinde reçete edilmiş ilaç bedelleri, aile hekimliği uygulamasına geçilen iller haricindeki yerlerde Kurumca ödenecek; aile hekimliği uygulamasına geçilen illerde ise ödenmeyecektir.

SGK yetkilileri ile yapılan görüşmede MEDULA Provizyon Sisteminde aile hekimliği uygulamasına geçilmiş olan illerde, özel polikliniklerin düzenlediği reçete bedellerinin ödenmemesi için gerekli çalışmaların sürdürüldüğü bildirilmiştir. Sistemde bu düzenleme yapılana kadar yukarıdaki açıklamaya göre işlem yapılması ve özellikle başka şehirlerde yazılmış Özel Poliklinik reçeteleri karşılanmadan Ek’teki listeden reçetenin yazıldığı yerde aile hekimliği uygulamasının olup olmadığının mutlaka kontrol edilmesi son derece önemlidir.

Bilgilerinizi ve konunun üyelerinize duyurulmasını rica ederim.

Saygılarımla,

Ecz.Özgür ÖZEL
Genel Sekreter

 

Aile Hekimliği Uygulamasına Geçilen İller 

ADIYAMAN
AMASYA
BARTIN
BAYBURT
BOLU
DENİZLİ
DÜZCE
CORUM
EDİRNE
ELAZIĞ
ESKİŞEHİR
GÜMÜŞHANE
ISPARTA
İZMİR
KARABÜK
KARAMAN
MANİSA
OSMANİYE
SAMSUN
SİNOP
ADANA
BURDUR
KIRIKKALE
KASTAMONU
ÇANKIRI
TUNCELİ
ERZURUM
KIRŞEHİR
KAYSERİ
TRABZON
RİZE
YALOVA
BİLECİK
UŞAK
BURSA
ERZİNCAN
SAKARYA
NEVŞEHİR
KÜTAHYA
ARTVİN