Duyuru Tarihi: 10.6.2010


Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü tarafından, eczacılarımızın İlaç Takip Sistemine bildirdikleri reçetelerin görüntülenmesini sağlamak amacıyla geliştirilen web uygulaması ile ilgili olarak www.iegm.gov.tr adresinde 10.06.2010 tarihinde (bugün)  “Eczacılarımızın Dikkatine” başlıklı bir duyuru yayımlanmıştır.

Duyuru metni;

“Eczacılarımızın İlaç Takip Sistemine bildirdikleri reçetelerin görüntülenmesini sağlayan bir web uygulaması geliştirilmiştir.
http://itsmc.saglik.gov.tr adresinden ulaşılabilecek bu uygulama ile eczacılarımız gün bazında yaptıkları satış bildirimlerini listeleyebilecek ve eczane yazılımından iptal edemedikleri satış bildirimlerini bu ekran aracılığı ile iptal edebileceklerdir. Ayrıca bu uygulamada eczacılarımızın karşılaştıkları sıkıntıları yardım masamıza iletebilecekleri bir arabirim de mevcuttur.
 
Uygulamanın Kullanımı Sırasında Dikkat Edilecek Hususlar
 
Uygulamaya girerken İlaç Takip Sistemi için belirlediğiniz kullanıcı adı ve şifre kullanılır.
Reçeteler günlük olarak listelenir. Liste tarihi reçetenin tarihi yada provizyon sistemindeki tarih değil, İTS’ ye satış bildiriminin yapıldığı tarihtir.
Reçete listeleme ekranındaki alanlar ve anlamları aşağıdaki gibidir.
 
BildirimID    : Satış Bildirimi sonunda İTS nin o bildirim için verdiği tekil numaradır.
 
ReçeteNo        : A) Provizyon Sistemi olan kurumlar için (örn. Medula) Provizyon numarasına karşılık gelir. Burada gördüğünüz numara, Provizyon sisteminin ekranında nasıl görüyorsanız o şekilde olmak zorundadır. Eğer farklı ise (örneğin başında sıfır bulunması)  muhtemelen Sonlandırma işlemini yapamayacaksınızdır. B) Provizyon Sistemi olmayan Kurumlar için Reçete Numarası Eczane yazılımınızın sisteme bildirdiği numaradır. C) Elden satışlar için ise İTS tarafından otomatik olarak verilen bir numaradır.
 
EczaneID        : SGK ve Yeşil Kart için Eczanenin kullandığı SGK Sicil numarasıdır. Diğer geri ödeme kurumları için Eczanenin GLN numarası olmak zorundadır. Bu numaranın farklı olması sonlandırma işleminin yapılamama nedenidir.