Duyuru Tarihi: 14.5.2010

 

T.C. Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü tarafından, eczanelerin reçete karşılığı nakit olarak sattıkları ürünlerin satışları ile ilgili olarak www.iegm.gov.tr adresinde “Provizyon Sistemi Olmayan Geri Ödeme Kurumu” başlıklı bir duyuru yayımlanmıştır. 

Duyuru metni; 

“Bilindiği üzere 16 Mayıs 2010 tarihinde itibaren eczaneler tüm satışlarını İlaç Takip Sistemine bildirecek ve satılan ürünler için sistemden onay alacaklardır.

Eczanelerin reçete karşılığı nakit olarak sattıkları ürünlerin satışları için İlaç Takip Sistemi’nde “Provizyon Sistemi Olmayan Geri Ödeme Kurumu (GLN: 8680001001774)” adı altında bir birim oluşturulmuştur. Eczanelerin bir geri ödeme kurumu üzerinden ödeneceği düşünülen reçetelerinin satış bildirimlerini bu Provizyon Sistemi Olmayan Geri Ödeme Kurumu üzerinden yapmaları gerekmektedir.

Bu tür satışlarda eczacı, eczanesinde kullandığı eczane yazılımına reçeteyi kaydedecek ve belirtilen kuruma satış bildirimini yapacaktır. Eczane yazılımları, satış bildirimi sırasında kendi sistemlerinde tekil olarak ürettikleri Reçete Numarasını kullanacaklardır.

Eczacı satış bildirimi yaptıktan sonra geri ödeme kurumunun sorgulama yapabilmesini sağlamak üzere kendi GLN numarası ve bildirim yaptığı reçete numarasını reçeteye yazacak veya bu bilgilerin olduğu bir yazılım çıktısı alarak hastaya verecektir.

Geri Ödeme Kurumu ise kendisine gelen reçete üzerindeki Eczane GLN ve reçete numarasını kullanarak ilaç satış bilgilerini İlaç Takip Sistemi’nden sorgulayacaktır. Provizyon Sistemi Olmayan Geri Ödeme Kurumu’na yapılmış satış bildirimleri, tüm geri ödeme kurumları tarafından sorgulanabilmekte ve ilk sorgulayan geri ödeme kurumu tarafından bu satış bilgisi kapatılacaktır.
 
Not: Eczanelerce reçetesiz ilaçların elden satışları için “0000000000000” GLN numarası halen kullanılmakta ve herhangi bir reçete bilgisi istememektedir.” 

şeklindedir.  

Tüm meslektaşlarımıza önemle duyurulur. 

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ


Sağlık Bakanlığı İEGM tarafından yayımlanan duyuru metni için tıklayınız