Duyuru Tarihi: 9.12.2014

25-27 Eylül tarihleri arasında düzenlenen “Bilgi İlaçtır” temalı 12. Türkiye Eczacılık Kongresi’nde eczacılıkta sürekli mesleki gelişim üzerine sunum yapan Pharma Expert Consultancy and Education Eğitim ve Yeterlilik Gelişimi Birimi Başkanı Dr.Ecz. Arijana Mestrovic ile Accreditation Council for Pharmacy Education (ACPE) Mesleki İşler Direktör Yardımcısı ve Uluslararası Hizmetler Direktörü Mike Rouse’ın katıldığı oturumun yoğun ilgi görmesi üzerine 8 Aralık 2014 tarihinde Ankara Midi Otel’de TEB Merkez Heyeti ve Denetleme Kurulu Üyeleri ile TEB Eczacılık Akademisi Yönetim Kurulu Üyelerinin katıldığı bir toplantı gerçekleştirildi.

 
Toplantıda, Mestrovic ve Rouse, SMART ECZANE -Geleceğimizi Şekillendirmek: Eczacılık Mesleğinde Değişmek Yaramak için Yenilikçi Bir Model başlıklı bir proje sunumunu yaptılar. Söz konusu proje çerçevesinde Türk Eczacıları Birliği’nin yenilikçi (innovatör) bir model ile eczacılara yapılandırılmış, kapsamlı ve mesleki yeterliliğe dayalı bir eğitim sunmasının eczacılık hizmetlerinin kalitesine yapacağı katkı masaya yatırılarak, tartışıldı. Türkiye’de eczacılık mesleğinin birikiminden güç alan, eczacıların deneyimlere yaslanan ve yenilikçilikle geliştirilmiş bir eğitimle mükemmelliğin yakalanabileceği, bu anlamda eczacıların geleceğinin onların bilgisi ve katılımıyla şekilleneceği ifade edildi.
 
Projenin birinci basamağı olarak, 2015 Ocak ayı sonunda gerçekleştirilecek olan “Yenilikçilik Çalıştayı”nın ardından Nisan ayında ‘Eğiticilerin Eğitimi’ ile başlayacak pilot projenin, 2016 yılı sonu itibariyle ulusal düzeye aktarılması ve tüm Türkiye düzeyinde uygulanması planlanıyor.