Duyuru Tarihi: 19.12.2010
Stok Zararı Giriş İşlemleri Tamamlanırken İzlenecek Adımlar


 

Resim-1
Stok Zararı Bildirimi için "Karekodu Okutunuz" alanına karekodlar okutulduktan sonra "İTS İşlemleri" butonuna tıklanıp Stok Zararı Bildirimi işlemi yapılabilir.Bu işlem bütün karekodlar girildikten sonra yapılabileceği gibi, belli sayıda karekod girildikten sonra yapılıp, ardından yeniden karekod girme ve bildirim işlemleri aynı şekilde sürdürülebilir.
 

Resim-1


Karekodları okutulan ilaçlar henüz İTS' ye bildirilmediği için sarı renkle listelenir. İTS ye bildirim yapmak için "Mal Alım" butonuna basılmalıdır.
Mal Alım butonuna basıldıktan sonra ekran Resim-2' de belirtilen şekilde görüntülenir. Eğer bu esnada "DB Error" hatası alınırsa "Mal Alım" butonuna tekrar basılmalıdır.
Bu işlem İTS Bildirimi yapılana kadar (Resim-2' deki görüntü alınana kadar) sürdürülmelidir.
İTS Stok Zararı Bildirimi gerçekleştiği taktirde ekran Resim-2' deki gibi görüntülenir.
 

Resim-2
 
İTS' ye bildirimi yapılan karekodların sonuç ekranı yukarıdaki gibidir. Yeşil renkli olan satırlar ilacın Stok Zarar Bildirimine uygun olduğunu, "Kırmızı" olan satırlar ise ilacın uygun olmadığını gösterir. İlacın Stok Zarar Bildirimine uygun olmama sebebi "Açıklama" hücresinde görülebilir. "Bildirim No", "Açıklama", "Yapılan İşlem", "En Son İşlem Zamanı" hücrelerindeki bilgiler İTS' den alınan bilgilerdir. İlacın bildirim işlemine uygun olmama sebepleri sebepleri arasında;

  • Ürün Şu Anda Başka Bir Eczanenin Stokunda Görünüyor.
  • Belirtilen Ürün Önceden Satılmıştır.
  • Veritabanı Hatası
    ikaz notları gelebilir. Bu işlemlerden sonra bu ekran kapatılıp bir önceki ekranda varolan "Stok Zararımı Hesapla" butonuna tıklanıp bildirimi yapılmış ilaçların toplam stok zararı hesaplanır. Stok Zarar Hesaplamasının içine "Kırmızı Satırlar" ile belirtilen ürünlerin fiyat bilgileri dahil edilmez.     

  •          Resim-3 

             Hesaplanan “Toplam Stok Zararı” KDV dahil Eski ve Yeni Kamu Fiyatları arasındaki farktır. Bu fiyatlardan    KDV ve bazı iskonto arındırmaları yapıldıktan sonra , eczaneye ödenecek net tutar belirlenecek olup yukarıdaki rakamın eczaneye ödenecek fiyat farkını aynen yansıttığı düşünülmemelidir.