Duyuru Tarihi: 4.6.2010


Bilindiği gibi, yeşil kartlı hastalara ait reçete girişi eski provizyon sistemi (java programı) üzerinden yapılmakta olup, Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü ve Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri ile yapılan görüşmelerde, yeşil kartlı hastalara ait reçetelerde yer alan ilaçların İTSye bildiriminin de MEDULA’da olduğu gibi tek ekran üzerinden yapılabilmesinin sağlanması için gerekli çalışmaların başlatıldığı ifade edilmiş, ancak henüz bu konuda bir gelişme olmamıştır.

Bu aşamada, yeşil kartlı hastalara ait reçetelerde yer alan ilaçların İTSye satış bildirimi, eczane otomasyıon sistemleri üzerinden gerçekleştirilmektedir. Ancak, Bölge Eczacı Odaları ve meslektaşlarımız tarafından, yeşil kart reçete arkası dökümlerinde, karekodlu ilaç sayısının “0” olarak gözüktüğü ve bu durumdaki reçetelerin İl Sağlık Müdürlüklerince kabul edilmediği bildirilmektedir.

Konu hakkında Birliğimiz tarafından Kurum yetkilileri ile görüşme yapılarak, yeşil kartlı hastalara ait reçeteler için, reçete satış bildiriminden hemen sonra veya Yeşil Kart reçetelerine ait fatura kesmeden önce ilgili reçetenin Sosyal Güvenlik Kurumuna kesinleştirme işleminin yapılması gerektiği bilgisi alınmıştır. Bu işlem yapılmaz ise Yeşil Kart provizyon sisteminden alınan dökümlerde Karekodlu İlaç sayısı “0” olarak  görüntülenecektir.

Yeşil kartlı reçetelerin faturalandırılması öncesinde takip edilmesi gereken işlem basamakları, ekli dosyada tüm meslektaşlarımızın bilgisine sunulmaktadır.